Wiertnice. Specyfikacja
Wiertnice to przydatne i skuteczne narzędzia, które służą nam do wykonywania otworów. Jednymi z najczęściej używanych narzędzi tego typu są wiertnice rdzeniowe.
Czym są wiertnice rdzeniowe?
Wiertnice rdzeniowe pozwalają na wiercenie równych, cylindrycznych otworów o różnych średnicach. Najczęściej są to otwory o średnicy od dwudziestu pięciu milimetrów do nawet tysiąca pięciuset milimetrów. Dodatkowo przy wierceniu nie spotkamy się z wibracjami i drganiami, które mogą w niektórych przypadkach powodować pękanie powierzchni i stworzyć zagrożenie naruszenia konstrukcji. Tego typu wiertnice pozwalają nam na wykonywanie wierceń w betonie zbrojonym, asfalcie, materiałach ceramicznych lub w ścianach wykonanych z cegły. Z tego powodu ten typ wiertnic jest bardzo chętnie wykorzystywany, kiedy pojawia się potrzeba zamontowania wszelkiego rodzaju kanałów wentylacyjnych, rur czy kiedy istnieje konieczność zamontowania kabli. Dodatkowo wiertnice te są chętnie używane również w drogownictwie przy wierceniu otworów pod barierki lub znaki drogowe. Ciekawym zastosowaniem wiertnic jest także możliwość pobierania próbek betonu lub innego kruszywa do badań.
Należy pamiętać o…
Wiertnice dzielą się wedle wykorzystania, ale też wykorzystywanego napędu. Ten może być hydrauliczny, pneumatyczny lub elektryczny. W zależności od charakteru wykonywanej pracy ważny jest odpowiedni dobór wiertła, a także statywu. Do naszej dyspozycji są statywy standardowe oraz rozporowe. Te pierwsze są zaprojektowane dla tych osób, które pracują na urządzeniach wiercących otwory niewielkie. Statywy rozporowe są z kolei większe, bardziej stabilne i przystosowane do pracy z maszynami wykonującymi odwierty o większych średnicach. Musimy mieć jednak świadomość, że statywy rozporowe są nieco droższe. Wybierając urządzenie tego typu, warto też zadbać o wyposażenie go w specjalne przyłącze, które będzie doprowadzać chłodziwo. Niektóre wiertnice mają też system do wiercenia bezpyłowego, który skutecznie usuwa pył podczas wiercenia.